Javnoj raspravi posvećenoj Programu novčanih podsticaja u poljoprivredi za 2017. godinu prisustvovao je značajan broj poljoprivrednih proizvođača s područja Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.
Rasprava je održana u organizaciji Ministarstva za privredu kako bi se poljoprivrednim proizvođačima predstavio detaljan plan raspodjele sredstava i kako bi im se omogućilo da u okviru ukupnih sredstava i sami daju svoje prijedloge u vezi s planiranom raspodjelom podsticaja.
Prema riječima stručne savjetnice u resornom ministarstvu Ermine Bešlije, u ovogodišnjem programu podsticaja uvedene su i određene novine.
– Ono što je bitno naglasiti za Program podsticaja u 2017. godini jeste da su u određenim vrstama proizvodnje uvrštena i fizička lica, što nije bio slučaj prethodne godine. Ove godine smo u okviru biljne proizvodnje uvrstili podsticaje za predate količine maline, jer smatramo da su ona dešavanja koja su bila u prethodnom periodu u mnogome oštetila poljoprivredne proizvođače u ovoj oblasti, a odnose se na snijeg i mraz enormnih razmjera, gdje su temperature išle i do -26ºC, pa smo i na taj način nastojali da pokušamo da ublažimo štete koje su nastale na malinjacima na području našeg kantona – kazala je Bešlija.
Za Program podsticaja u poljoprivredi za 2017. godinu planirana su sredstva u ukupnom iznosu od 250.000,00 KM, a njegovi pojedini segmenti temelje se isključivo na Strategiji razvoja BPK Goražde za period 2016-2020. godina.
Plan raspodjele poljoprivrednih podsticaja je sljedeći:
– Animalna proizvodnja 79.500,00 KM
– Biljna proizvodnja 59.000,00 KM
– Podsticaji u gljivarskoj proizvodnji 2.500,00 KM
– Investicije u poljoprivredna gazdinstva 45.000,00 KM
– Ostali podsticaji 58.000,00 KM
– Rezervna sredstva 6.000,00.
Ovom prilikom istaknuto je da je zbog veoma teške finansijske situacije u Budžetu kantona za ovu godinu iznos sredstava za poljoprivredne podsticaje manji u odnosu na raniji period.
Kako je jedan od osnovnih ciljeva programa poljoprivrednih podsticaja stvaranje održivosti u poljoprivrednom obrtu, s akcentom na zapošljavanje i stvaranje dohotka, posebno je ukazano na značaj registracije poljoprivrednog obrta u skladu s praksom Evropske unije.
To je, kako ističe stručna savjetnica u Ministarstvu, i osnovna vizija budućeg razvoja poljoprivrede i pristupa fondovima Evropske unije koja se zasniva isključivo na registrovanim poljoprivrednim obrtnicima.